JAK NIE STAĆ SIĘ OFIARĄ OSZUSTÓW? POLICJANCI W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO SENIORÓW
Policjanci nieustannie przypominają o zagrożeniach związanych z oszustami. Nasze inicjatywy mają na celu uświadomienie jak najwięcej osób o zagrożeniach, aby ich oszczędności były bezpieczne. Przestępcy wymyślają coraz nowsze i bardziej przebiegłe metody swojego działania, dlatego wszyscy musimy trzymać rękę na pulsie i zachować dużą ostrożność. Dzięki spotkaniu, które zorganizowano w środę 19 kwietnia w Dobiegniewie, osoby biorące w nim udział wiedzą doskonale, jak ustrzec się oszustwa.
Przestępcy wykorzystują łatwowierność osób, których kosztem próbują się wzbogacić. Oszuści potrafią manipulować emocjami swoich przyszłych ofiar, dlatego ich przestępczy proceder niestety się ciągle sprawdza. Utrudnieniem w rozwiązaniu takich spraw i ukaraniu osób odpowiedzialnych jest fakt, że są to dobrze zorganizowane grupy, które są kierowane przez osoby znajdujące się również poza granicami kraju. Bardzo trudno jest również odzyskać utracone pieniądze. Kwoty te sięgają nawet kilkudziesięciu, czy kilkuset tysięcy złotych. W fałszywe historie niestety wciąż daje się nabrać bardzo wiele osób. Dlatego niezbędna jest szeroka kampania informacyjna, która będzie edukowała osoby starsze i nie tylko. Policjanci takie działania podejmuję od wielu lat. Współpracujemy w tym zakresie z instytucjami i podmiotami finansowymi. Przykładem takiej kooperacji poświęconej bezpieczeństwu związanemu z oszustwami jest spotkanie, jakie zorganizowano w Dobiegniewie. Mundurowi skorzystali z zaproszenia i dzięki temu seniorzy wysłuchali cennych, policyjnych wskazówek dotyczących zachowania w przypadku podejrzenia próby oszustwa. Policjanci przedstawili sposoby zabezpieczenia swoich oszczędności, tak aby nie stały się łatwym łupem dla przestępców. Warto o zasadzie:
- Policjanci NIGDY nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach:
- Policjanci NIGDY nie proszą o zakładanie kont bankowych.
Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią zdobycia pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem i bardzo często żerują na uczuciach starszych, wrażliwych osób. Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy, ani nie przelewać oszczędności na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję. Zadbajmy o osoby starsze i samotnie mieszkające! Warto rozmawiać z nimi na temat oszustw i ostrzegać, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych osób do domu oraz przekazywać im pieniędzy.
aspirant Tomasz Bartos
Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich