Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

PIESZYMI JESTEŚMY WSZYSCY. WSPÓLNIE ZADABAJAMY O SWOJE BEZPIECEŃSTWO

Data publikacji 09.02.2023

Policjanci z drogówki dużą część swojej pracy poświęcają bezpieczeństwu pieszych. To właśnie ci uczestnicy ruchu drogowego są szczególnie narażeni na skutki wypadków. Każdego dnia, tylko na drogach powiatu strzelecko-drezdeneckiego, mundurowi ujawniają wiele wykroczeń popełnionych zarówno przez pieszych, jak i kierowców. Dlatego mundurowi szczególny nacisk kładą na osoby, które w sposób rażący łamią przepisy drogowe. Dla takich przypadków nie może być taryfy ulgowej.

Krótki dzień i trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że osoby piesze mogą być słabo widoczne dla kierowców. Policjanci wielokrotnie przypominają, że głównym fundamentem bezpieczeństwa na drogach powinno być przede wszystkim przestrzeganie przepisów prawa. Ale drugim, równie istotnym elementem bezpieczeństwa jest relacja między głównymi uczestnikami ruchu – kierowcami i pieszymi. Relacja ta powinna się opierać na wzajemnym szacunku, odpowiedzialności i tolerancji. Tylko wtedy, przy jednoczesnym przestrzeganiu przepisów prawa będziemy czuć się pewnie i bezpiecznie na drogach.

Niestety pomimo wielu apeli o rozsadek na drodze, popartych intensywną pracą policjantów w zapewnienie bezpieczeństwa pieszym, dochodzi do wypadków z ich udziałem. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo w tym zakresie jest zarówno po stronie pieszych, kierowców, ale i policjantów, którzy pełniąc służbę na drodze szczególny nacisk kładą właśnie na bezpieczeństwo tych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że pieszy w zderzeniu z rozpędzonym autem stoi na straconej pozycji . Dlatego wzajemny szacunek na drodze pomiędzy zmotoryzowanymi i pieszymi w połączeniu z przestrzeganiem przepisów i pokorą jest jedyną alternatywą, aby podobnych wypadków było jak najmniej. Piesi muszą pamiętać o tak zwanej „metodzie ograniczonego zaufania” nawet w takich miejscach, jak oznakowane przejścia dla pieszych. Warto również zadbać o odblaski i korzystać z nich nawet w terenie zabudowanym. Dzięki temu piesi będą dużo bardziej widoczni, a przez to bezpieczniejsi. Nie wszyscy wiedzą również, że osoba przechodząca przez drogę nie powinna korzystać z telefonu. Nie chodzi tylko o samą rozmowę, ale również o przeglądanie jego zawartości, czy korzystanie z internetu. Kierowcy z kolei muszą mieć świadomość odpowiedzialności, jaką ponoszą za zdrowie i życie swoje oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że nawet z pozoru „drobne” szczegóły mogą być decydujące o życiu drugiego człowieka. Dlatego kierowcy muszą pamiętać o takich rzeczach, jak zadbanie o odpowiednią widoczność i przygotowanie auta do jazdy. Chodzi przede wszystkim o odszronienie szyb.  

Wymienione elementy, to oczywiście tylko część kwestii, o który piesi i kierowcy powinni pamiętać na drodze. Zachowaniu i jednych i drugich bacznie przyglądają się policjanci z drogówki. W czwartek /9 lutego/ mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego strzeleckiej komendy przeprowadzili działania po nazwą „Pieszy bezpieczny na przejściu”. W ich trakcie policjanci weryfikują szczególni zachowanie na drodze związane właśnie z bezpieczeństwem pieszych. Osoby, które w sposób rażący nie stosują się do przepisów muszą liczyć się z konsekwencjami.     

aspirant Tomasz Bartos

Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich

  • kobieta czyści zamarzniętą szybę w samochodzie.
    #1
  • Widok z radiowozu policjantów patrolujących ulicę.
    #2
  • Policjanci z drogówki w trakcie legitymowania pieszego.
    #3
  • Policjant w czasie kontroli drogowej.
  • Policjant z drogówki przed przejściem dla pieszych.
    #4
  • Widok policjantów sprawdzających dokumenty kierowcy.
    #6
  • Policjant wypisuje mandat.
    #7
  • Policjanci w czasie kontroli dokumentów.
    #8
  • Policjanci na tle znaku oznaczającego przejście dla pieszych.
    #9
Powrót na górę strony