Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego
W czwartek 15 stycznia policjanci ze strzeleckiej drogówki przeprowadzili kolejne działania związane z bezpieczeństwem pieszych i rowerzystów. Działania to kolejny etap pracy policjantów na rzecz nieustannego podnoszenia bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Pomimo utrzymującego się pozytywnego trendu bezpieczeństwa na polskich drogach, sytuacja niechronionych uczestników ruchu drogowego wciąż jest niezadawalająca. Ze statystyk wynika, że co piąta osoba piesza, która poniosła śmierć w Europie zginęła w naszym kraju. Tylko w województwie lubuskim w 2014 roku odnotowano 154 wypadki drogowe, w których zginęło 19 osób, a 148 doznało obrażeń ciała. Na terenie całego województwa lubuskiego odnotowano 90 wypadków na przejściach dla pieszych, w których 9 osób poniosło śmierć, a 90 zostało rannych. Dużym krokiem dla poprawy bezpieczeństwa było wprowadzenie w ubiegłym roku przepisów nakładających na pieszych obowiązek korzystania z odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym. Policyjne oraz medialne apele, z tym związane, przynoszą wymierne rezultaty. Każdy kto korzysta z dróg, już się chyba przyzwyczaił, do widoku pieszych ubranych w kamizelki lub inne elementy odblaskowe.
Specyfika dróg w powiecie strzelecko-drezdeneckim wymaga szczególnej uwagi właśnie związanej z bezpieczeństwem niechronionych uczestnikom ruchu drogowego. Trzeba pamiętać, że na terenie powiatu tylko niewielka część dróg posiada ścieżki rowerowe. Dlatego konsekwentne działania strzeleckich policjantów jak „piesi” i „niechronieni ruchu drogowego” są niezbędne dla ciągłego podnoszenia bezpieczeństwa. Jak mówią sami policjanci, do najczęstszych wykroczeń popełnianych przez pieszych należą:
- przechodzenie przez jezdnię w miejscu niewyznaczonym;
- chodzenie nieprawidłową stroną drogi;
- przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle;
- niekorzystanie z elementów odblaskowych po zmroku, poza terenem zabudowanym.
Policyjne działania związane z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego są również ukierunkowane na kontrolę przestrzegania przepisów przez kierowców. Duża część wypadków drogowych z udziałem pieszych spowodowana jest właśnie przez kierujących pojazdami. Najczęstsze wykroczenia z tym związane to:
- wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi;
- jazda z nadmierną prędkością w terenie zabudowanym;
- niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej;
- wymuszenie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych.
W trakcie czwartkowych działań policjanci ujawnili 12 wykroczeń popełnionych przez pieszych i taką samą liczbę wykroczeń popełnionych przez kierujących. Sprawcy tych wykroczeń zostali ukarani piętnastoma mandatami karnymi. Osoby niestosujące się do przepisów zarówno w przypadku pieszych, jak i kierujących nie mogą liczyć na taryfę ulgową i muszą liczyć się z konsekwencjami.