Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ratownictwo na lodzie – wspólne ćwiczenia Policji i Straży Pożarnej

Data publikacji 27.01.2016

Strzeleccy policjanci szkolili się w udzielaniu pomocy osobom, które na skutek załamania się lodu wpadły do wody. Ćwiczenia przeprowadzali strażacy z Powiatowej Straży Pożarnej w Strzelcach Krajeńskich oraz z pobliskich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Podczas szkolenia policjanci poznali metody bezpiecznego podejmowania osoby topiącej się oraz udzielania jej pierwszej pomocy.

W środę 27 stycznia br. nad jeziorem w Dobiegniewie odbyło się wspólne szkolenie strzeleckich policjantów i strażaków. Scenariusz ćwiczenia był następujący: pod kilkoma osobami załamuje się lód, wpadają one do wody i nie mogą się wydostać na brzeg o własnych siłach. Do akcji ratowniczej ruszali strażacy używając specjalistycznego sprzętu ratowniczego. Policjanci zabezpieczali miejsce zdarzenia, pomagali wyciągać osoby poszkodowane na brzeg oraz udzielali im niezbędnej pomocy medycznej. Jako, Szkolenie była bardzo realistyczne, ponieważ tafla lodu była bardzo cienka i faktycznie załamywała się ona pod nogami pozorantów.

Celem tego przedsięwzięcia było przygotowanie funkcjonariuszy Policji i Straży Pożarnej do natychmiastowej i skutecznej reakcji na ewentualne wypadki dzieci, wędkarzy i innych osób przebywających na lodzie oraz przedstawienie społeczeństwu jak wygląda akcja ratunkowa.


 

Przypominamy!

Lód nigdy nie jest bezpieczny. Gdy nie masz pewności co do warunków lodowych, zastanów się, czy naprawdę warto ryzykować życie dla kilku chwil przyjemności. Przyczyną największej liczby wypadków na lodzie jest brawura oraz nieumiejętność określenia wytrzymałości lodu.

Co robić jeśli lód się załamie?

  • Nie panikuj, zachowaj spokój, rozłóż szeroko ramiona i oprzyj je na lodzie oraz nabierz dużo powietrza,

  • oszczędzaj siły, nie wykonuj gwałtownych ruchów, jeśli posiadasz gwizdek, użyj go,

  • jeżeli posiadasz ostre narzędzia, użyj ich i powoli wczołgaj się na lód, a po wydostaniu się przeczołgaj się dalej, nie wstawaj,

  • jeśli nie masz ostrych narzędzi, próbuj się wydostać (jest to bardzo trudne jeśli woda jest głęboka) zdejmij buty, zrzucisz kilka kilogramów,

  • jak najszybciej przebierz się w suche ubranie.

 

Co robić jeśli pod kimś załamał się lód?

  • nie biegnij w kierunku ofiary – lód w tym miejscu jest na pewno słabszy i nie utrzyma dwóch osób,

  • wezwij pomoc dzwoniąc z telefonu komórkowego na 112,

  • podczołgaj się na bezpieczną odległość i podaj lub rzuć cokolwiek, za co można się złapać – linę, gałąź, kurtkę,

  • jeśli posiadasz linę zawiąż na końcu pętlę używając węzła ratowniczego, osoba wyciągana nie powinna podciągać się na linie, a jedynie być biernie wyciągana,

  • pomóż ofierze wydostać się na lód,

  • przebierz ofiarę w suche rzeczy (jeśli nie ma na zmianę, pożycz swoje) i podaj coś ciepłego do picia; w żadnym wypadku nie alkohol.

     

 

 

 

Powrót na górę strony